Συζητάμε λίγα λεπτά με τα παιδιά για το πόσο χρησιμοποιούν το διαδίκτυο καθημερινά και γιατί, αν έχουν δει κάτι που τα ενόχλησε ή τρόμαξε.
Παρακολουθούμε το βίντεο διάρκειας περίπου 6 λεπτών
Ασφάλεια στο Internet με λόγια απλά … με την Αθηνά & τον Ερμή.
Κατόπιν, θέτουμε ερωτήσεις σχετικά με το περιεχόμενο του βίντεο για να βοηθήσουμε τους μαθητές να κατανοήσουν όλα τα ζητήματα που παρουσιάστηκαν.
Εργασία: Στον υπολογιστή τους τα παιδιά (κάθονται 2-3 μαθητές/μαθήτριες ανά υπολογιστή ή μπορεί να γίνει και ατομική εργασία όταν γίνεται τηλεκπαίδευση) δημιουργούν αφίσα με τους κανόνες ασφαλούς διαδικτύωσης. (Δημιουργία περιγράμματος σελίδας, τίτλος με WordArt, κουκκίδες ή αρίθμηση για τους κανόνες, εμπλουτίζουμε με εισαγωγή εικόνων από το https://pixabay.com/ κάνοντας αναζήτηση υπολογιστής ασφάλεια)