Σε προηγούμενη δραστηριότητα γνωρίσαμε στους μαθητές μας το online εργαλείο ζωγραφικής της Google, το www.autodraw.com. Ήρθε η στιγμή να τους αποκαλύψουμε ότι πρόκειται για κάτι πολύ περισσότερο από απλό εργαλείο ζωγραφικής.
Το Autodraw μπορεί και “μαντεύει” τι θέλουμε να σχεδιάσουμε! Με τεχνητή νοημοσύνη, εμφανίζει εικονογραφημένες εικόνες που θεωρεί ότι ταιριάζουν με το σχέδιο μας.
Προτείνουμε στους μαθητές της Β’ τάξης τη δημιουργία ενός laptop (όπως στο βίντεο της ανάρτησης). Οι μαθητές της Γ΄τάξης μπορούν να ετοιμάσουν κι έναν σταθερό υπολογιστή.
ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ: ΜΑΡΚΕΛΛΑ ΣΟΥΡΙΑ
Email: msouria@sch.gr
ΤΑΞΗ: Β τάξη Δημοτικού and Γ τάξη Δημοτικού
ΜΑΘΗΣΙΑΚΟΙ ΑΞΟΝΕΣ: Γνωρίζω και χειρίζομαι τον Υπολογιστή and Δημιουργώ και εκφράζομαι με ζωγραφική, πολυμέσα, παρουσιάσεις
ΕΙΔΙΚΟ EVENT:
ΕΚΤΙΜΩΜΕΝΕΣ ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΩΡΕΣ: 1
ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΙΚΟ ΒΙΝΤΕΟ
ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΚΑΙ ΑΝΑΤΡΟΦΟΔΟΤΗΣΗ